wtorek, 9 grudnia 2014

Wiedeński sernik gotowany - najlepszy na świąteczny stół.

Na kruchy spód :
- 2 szklanki mąki krupczatki,
- 2 żółtka
- łyżka gęstej śmietany,
- szczypta soli,
- opcjonalnie odrobina wody.

Masa serowa :
- 600 dkg sera białego półtłustego lub tłustego (3x po 200g)
- 6 jaj L,
- szklanka cukru,
- 2 łyżki mąki pszennej,
- 150 g masła,
- opcjonalnie bakalie,






Polewa/lukier :
- szklanka cukru pudru,
- sok z cytryny,
- łyżka kakao,


Wykonanie :

Siekamy mąkę z żółtkami, śmietaną i solą do połączenia. Jeżeli ciasto jest zbyt suche dodać po łyżeczce wody ale nie za dużo. Zakryć w folii spożywczej i włożyć do lodówki.
Ser mielimy 3-krotnie, oddzielamy żółtka od białek i ubijamy osobno każde z połową cukru na puszystą masę. Następnie do zmielonego sera dodajemy żółtka, masło i mąkę - mieszamy. Na sam koniec bakalie i białko.
Nagrzewamy piekarnik do 200 stopni C.
Wyciągamy z lodówki ciasto wałkujemy na blat około 3 mm, wykładamy tylko spód blaszki papierem do pieczenia i wkładamy ciasto. Można zrobić to nawijając go na wałek wtedy jest łatwiej przenieść do brytfanki. Nakłuwamy dość sporo widelcem, zmniejszamy temperaturę do 180 pieczemy 20 minut.

Wyciągamy ciasto po 20 minutach.

Teraz trzeba przygotować drugą blaszkę do "gotowania", musi być tak duża by zmieściła drugą.
Blaszkę w której będziemy wlewać masę serową obkładamy folią aluminiową tak by z każdej strony miała po dwie warstwy łącznie ze spodem.
Wlewamy masę serową, wkładamy do większej blaszki i wlewamy gorącą wodę. Zmniejszamy temperaturę do 160 i pieczemy tak 1,5 h.
Sernik nie powinien wyrosnąć i można go od razu wyciągnąć z piekarnika.

Lukier/polewa : Do cukru pudru dodajemy sok z cytryny tak by nie był za rzadki i smarujemy sernik. ciemne paski to lukier z dodatkiem kakao, wtedy wkładamy do rękawa cukierniczego z cienką końcówką czekoladowy lukier i robimy kółka od dużego do małego w samym środku. Łączymy jeżdżąc wykałaczką z zewnątrz do wewnątrz każdy pasek, tak powstaje pajęczynka.

W momencie wlewania wody dobrze jest to robić już na kratce, wtedy łatwiej jest włożyć sernik z powrotem do piekarnika nie wylewając wody, lub wlewać wodę już w piekarniku. Na pozór jest to bardzo prosty sposób, sernik jest bardzo smaczny, puszysty i delikatnie spieczony z wierzchu. 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz